pondělí 26. srpna 2013

Nová Národní digitální knihovna Polska - POLONA - jak se vám líbí?

Omluva za ne zcela "digital preservation" příspěvek.
Já se přiznám, mně se POLONA líbí a Polákům lehce závidím. Digitální knihovna má moderní rozhraní, prohlížení je snadné, filtrování podle typů dokumentů, jazyka, autora, roku atd.; zoomování, stažení metadat v XML/RDF; plná integrace na Facebook, Twitter, Google + na sdílení a zalogování pomocí těchto služeb; tvorba vlastních poznámek a sbírek jsou samozřejmostí. POLONA výborně funguje i na mobilních zařízeních, na které je přizpůsobena - vyzkoušeno na ipadu a na tabletu s androidem.
Knihovnu naleznete na http://polona.pl/ - stojí za vyzkoušení.
Trošku technického povídání tady http://www.theeuropeanlibrary.org/tel4/newsitem/2554

A tak si říkám, bude rozhraní české Národní digitální knihovny (http://www.ndk.cz/narodni-dk) příští rok vypadat podobně?
Necháte si podle obsahu NDK udělat "kérku" (viz konec videa níže).

středa 21. srpna 2013

Optimalizace archivních JP2 souborů pro vytváření JP2 uživatelských kopií

Johan van der Knijff z Královské knihovny Nizozemí publikoval zajímavý článek o tom, jak nastavit a jak přistupovat k vytváření uživatelských JP2 kopií z JP2 archivních obrazů. V článku je podrobně rozebráno nastavení různých JP2 nástrojů, které lze využít.
http://www.openplanetsfoundation.org/blogs/2013-08-19-optimising-archival-jp2s-derivation-access-copies 

středa 14. srpna 2013

Digital Preservation Business Case Toolkit

Na webu DPC byl zveřejněn Digital Preservation Business Case Toolkit - sada textů určených k tomu, aby správce digitálních sbírek provedly jednotlivými fázemi tvorby dokumentu, který má klíčové osoby přesvědčit o tom, že dlouhodobou ochranu je třeba financovat. Toolkit je zaměřen přímo na digitální ochranu a obsahuje tedy i doporučení specifických nástrojů např. pro analýzu rizik. Jedná se zatím o první verzi toolkitu, která bude (doufejme) dále doplňována.

Nová analýza 33 existujících strategií dlouhodobé ochrany digitálních dat

Madeline Sheldon publikovala analýzu 33 existujících strategií dlouhodobé ochrany publikovaných knihovnami, archivy a muzei po celém světě. Pokud tedy vytváříte vlastní strategii, můžete se inspirovat, linky jsou součástí zprávy. Shrnutí naleznete na blogu Knihovny Kongresu tady http://blogs.loc.gov/digitalpreservation/2013/08/analysis-of-current-digital-preservation-policies-archives-libraries-and-museums/?loclr=twdig.
Kompletní zprávu pak jako PDF zde http://www.digitalpreservation.gov/documents/Analysis%20of%20Current%20Digital%20Preservation%20Policies.pdf.
Zajímavé je použití taxonomie na popis obsahu jednotlivých strategií, co která obsahuje. Viz poslední stránka s tabulkou. Strategie nejčastěji mluví o způsobu ochrany (procesy), zpřístupnění, spolupráci, rolích a odpovědnosti. Nejméně pak o plánování ochrany, auditu, ingestu a právech.

Pozn. - je zajímavé si všimnout, že pokud nemáte strategii publikovanou v angličtině, pro okolní svět neexistuje. Autorka pracuje pouze s těmi, které jsou dostupné v angličtině.

Co vlastně je digital preservation neboli dlouhodobá ochrana digitálních dat? Informační video a Prezi prezentace.

V uplynulých dnes se objevily dva zdroje, které zjednodušenou formou vysvětlují problémy digital preservation a jejich možná řešení. Prvním je krátké video společnosti Tessella o jejich produktu Preservica. Preservica je vlastně long-term preservation systém umístěný v cloudu, který může zákazník využívat formou předplatného, nepotřebuje ani HW infrastrukturu (IaaS), digital preservation je poskytována jako služba (DPaaS). Tento přístup by mohl být řešením i pro mnoho českých (nejen paměťových) institucí. Video je dostupné tady - https://www.youtube.com/watch?v=GH19MwjYLwI.
Druhým zdrojem je Prezi prezentace "Digital Preservation - Why, What and How" Nira Sherwintera z firmy Ex Libris. Prezentace je pěkně srozumitelným úvodem do problematiky digital preservation. Ke shlédnutí, sdílení atd. je tady http://prezi.com/fcgsodjqhbry/digital-preservation-why-what-and-how/#%21.
Z obou uvedených zdrojů je jasné, že pouhé uložení a správa původních (originálních) souborů není dlouhodobá ochrana digitálních dat, je to jen její předpoklad. Uchování bit streamu nezajistí použitelnost, vyhledatelnost, srozumitelnost souborů a jejich obsahu v budoucnu.

pátek 9. srpna 2013

Jak archivovat video: návod nejen pro aktivisty

Aktivisté bojující za lidská práva mají web s metodikou jak vytvářet, popisovat a archivovat videozáznamy.

Veřejně relevantní videozáznamy z našich mobilů, tabletů a dalších přístrojů mají potenciál se stát zajímavým kulturně-historickým materiálem - pokud ovšem přežijí přístroje, na kterých vznikají...

Škoda, že jsme tyhle přístroje neměli po ruce v roce 1989, to by byl tenhle web http://www.europeana1989.eu/en/ asi bohatší. (z ČR se účastní Ústav pro soudobé dějiny a Národní muzeum - pěkná aplikace, ale data skoro žádná...)

Za zmínku také stojí vznik zájmové skupiny W3C.org pro digitální publikování: http://www.w3.org/dpub/IG/