úterý 26. ledna 2016

UDEMY Online kurzy - jak používat nástroje jako File, DROID, JHOVE, ExifTool, Apache Tika?

Gary McGath vytvořil online kurz "How to Tell a File's Format: Five Open Source Tools" a kurz s úvodem do osobní digitální archivace:
https://www.udemy.com/file-format-identification-tools/
https://www.udemy.com/personal-digital-preservation/

Bohužel pro našince je 27 i 18 Euro asi dost. :-(

Gary je mimochodem autorem první verze Jhove a podílel se na několika dalších projektech v oblasti dlouhodobé archivace.

středa 20. ledna 2016

Archivace webu - https://webrecorder.io/

https://webrecorder.io/

Prototyp zajímavého nástroje, který umí zaznamenat živý web a uložit ho do warcu. Vzniká v projektu financovaném The Andrew W. Mellon Foundation; držitelem grantu je nezisková organizace Rhizome, která se zabývá online uměním, novými medii apod.

https://rhizome.org/editorial/2016/jan/04/webrecorder-mellon/
https://github.com/webrecorder/webrecorder

čtvrtek 14. ledna 2016

Online kurz "Introduction to Digital Curation" na UCL začíná 18. ledna 2016 a je i letos zcela zdarma!

Vloni se kurzu zúčastnilo několik lidí z ČR (celkem několik tisíc účastníků), letos se lze do tohoto MOOCS kurzu zapojit znovu. Kurz probíhá pochopitelně anglicky a největší přínos má pro aktivní účastníky, kteří se účastní diskuzí ve skupinách. 


úterý 12. ledna 2016

Program konferencí Ilide 2016 (dříve Digitálná knižnica) a PASIG 2016

Program konference ILIDE 2016 je zveřejněný na: 
http://ilideconference.schk.sk/wordpress/digital-library-english/agenda/
Konference ILIDE se tradičně koná v hotelu Družba v Jasné, 14-16.3.2016. Ještě je do 31.1.2016 čas se zaregistrovat. Letos je program opravdu nabitý - mluvit bude třeba Christy Henshaw z Welcome Trust Library, David Minor, z University of California, Neil Jefferies, Oxford University Libraries, Adam Farquhar z British Library a mnoho dalších.

PASIG 2016, který se letos koná v Národní technické knihovně v Praze 9-11.3. 2016, přiveze do Prahy digital preservation komunitu. V programu na http://pasig.schk.sk/wordpress/agenda
jsou zatím na první dopoledne plánovány dva workshopy (OPF workshop k VeraPDF a Digital Preservation 101, kde budou školit Neil Jefferies, Bert Lyons z AVPreserve, Tom Cramer ze Stanford Uni a další).

Tradičně na PASIGu pak zazní technicky zaměřené příspěvky o posledním vývoji v oblasti HW a ukládání dat, příspěvky prezentující case studies a příklady architektur řešení pro dlouhodobou digitální archivaci. Bude řeč o mnoha projektech, o kterých na tomto blogu píšeme, LOCKSS, DPN, Lotar, Preforma, Finna, atd.  Vzácná příležitost vidět velkou část digital preservation komunity v Praze na kávové přestávce nebo rautu:-). Ani iPres ale letos nebude daleko (v Bernu, 3-6.10.2015, http://www.ipres2016.ch/)

pondělí 11. ledna 2016

Nejlepší úvod do OAIS - ISO 14721 - česky

Jeden z nejlepších textů o OAIS od Briana Lavoie, který vyšel jako DPC Technology Watch Report (druhé vydání v říjnu 2014) je k dispozici česky.

Jde o DPC zatím neschválený draft překladu. Ředitel DPC a autor byli tak laskavi, a souhlasili s tím, že v rámci projektu LTP Pilot můžeme překlad pořídit. Vyhradili si však právo provést peer review hodnocení překladu podle standardů DPC. To ještě neproběhlo.

Chtěl bych tímto ještě jednou poděkovat kolegům, kteří text pročetli a upozornili na četné chyby, nedostatky a opomenutí. Především Miroslav Bartošek, Jan Hutař, Andrea Miranda a Michal Konečný (z projektu LTP Pilot) textu věnovali velkou pozornost. Zvláštní dík patří také panu Karlu Kouckému ze SOA Praha, za čas, který textu věnoval.

Odpovědnost za nedostatky překladu padá na hlavu překladatele, stejně jako za některá v podstatě redakční rozhodnutí.

Věřím, že česká verze Úvodu do OAIS od Briana Lavioe zpřístupní problematiku digital preservation širšímu okruhu zájemců.


Přímý odkaz:
https://drive.google.com/file/d/0BzOLuOh094X8ejZ0NHVOY3VuOTg/view

Přeloženo z Technology Watch Report 14-02: The Open Archival Information System (OAIS) Reference Model: Introductory Guide (2nd Edition), Brian Lavoie

pátek 8. ledna 2016

Volná místa v NK ČR a SOA Praha





Kde jsou originální videozáznamy z přistání na Mesíci? Pásky někdo přemazal...

Tohle je článek trochu off topic, ale nemůžu se ubránit dojmu, že to je typická situace, která se stále dokola opakuje:-) Vypadá to, že NASA v 80tých letech přemazala originální pásky se záznamy z přistání na Měsíci.

čtvrtek 7. ledna 2016

JPEG 2000 je pomalý - nebo není?

Chris Tweedie publikoval pěkný článek o JPEG 2000 a testu, který udělal. Text popisuje výkon a rychlost některých nástrojů na generování JPEG 2000 souborů (Jasper, OpenJPEG, JP2MrSID, JP2ECW). Kakadu, asi nejpoužívanější nástroj, testováno nebylo, nejde totiž o volně dostupný software. I tak stojí článek za přečtení.
Dostupný na http://blog.hexagongeospatial.com/jpeg2000-quirks/

pondělí 4. ledna 2016

ePADD - zpracování e-mailů v archivu

Na Standfordské univerzitě vznikl docela pěkný nástroj podporující zpracování a zpřístupnění e-mailových archivů. 

Vývoj ePADD je financovaný z National Leadership Grant for Libraries, nástroj je volně dostupný pod Apache 2.0 licencí. Ke stažení je na githubu na https://github.com/ePADD/epadd.

Na webu je pak také k vidění discovery modul pro zpřístupnění anonymizovaného emailového archivu: