středa 16. března 2016

pondělí 14. března 2016

PASIG 2016 v Praze

Zápis Michala Růžičky:  https://goo.gl/VIk4OP
Pár poznámek:
  • 150 účastníků z 29 zemí
  • 20 účastníků z českých knihoven, archivů a univerzit
  • nikdo z Národního archivu ani z Cesnetu      
  • první den po workshopech (úvod do LTP a  VeraPDF) sekce věnovaná expertům z Oraclu (predikce vývoje trhu se storagemi apod.) a pak hybridnímu nebo cloudovému ukládání.    
  • Moc pěkné povídání o Matthew Addise z Arkivum o cloudech v dlouhodobé archivaci - na co je třeba se zaměřit při hledání dodavatele cloudového ukládání, o zralosti v oblasti LTP apod. 
  • ve čtvrtek zajímavé povídání Mikko Tianena  z Finského CSC o tom, jak nakonec dopadl jejich vývoj národního řešení pro dlouhodobé ukládání (nakonec nepoužívají Archivmatiku, protože je to prý noční můra a moc velké dělo na to, co potřebují, dále, přesouvají odpovědnost za logickou ochranu na instituce)             
  • několik zajímavých příspěvků o archivaci 3D dat a CAD modelů od Uwe Helbera, ke standardu LOTAR apod. 
  • V patek povídání o DPC a OPF (Jhove, VeraPDF a další)
  • plánovaná nová verza RODA - vypadá moc pěkně, v polovině roku. Luis Faria mluvil také o archivaci databází a aktualizaci standardu SIARD na 2.0  a projektu E-ARK                               
  • upozornění na proces aktualizace ISO standardu OAIS  
  • Povídání o vývoji LOCKSS
  • Docela zajímavá project PERSIST
  • Pěkné DPN 
  • další vývoj Fedory
  • prezentace ARCLib
  • zajímavé povídání nakonec z auditoria,  o růstu komplexity a pod.                                                                                                                   

čtvrtek 3. března 2016

Užitečné kontextové menu pro volání nástrojů pro validaci formátů apod.

Pro některé uživatele linuxových desktopů tohle může být užitečný nástroj - kontextové menu pro file managery caja nebo nautilus:

https://github.com/bitsgalore/contextactions

Identifikace pomoci unix file a apache tika, dál jsou zapojeny exiftool, jhove, jpylyzer, mediainfo, epubcheck atd....



středa 2. března 2016

Statistiky spolehlivosti pevných disků v roce 2015

Datové centrum Backblaze.com zpřístupňuje informace z monitorování pevných disků, na kterých ukládá data zákazníků (65PB).



V České republice se nedigitalizuje....aneb copak asi dělá MK ČR?

K doporučení EU o digitalizaci, online zpřístupňování kulturního dědictví a dlouhodobé archivaci digitálních dat z 20.11.20111  byly koncem loňského roku zveřejněny zprávy o postupu za roky 2013-2015 a konala se schůzka Expertní skupiny pro digitalizaci a dlouhodobou archivaci. Českou republiku zde reprezentovala paní Yvona Havel.

Pokud by vás zajímalo, jak vlastně MK ČR pro EU hodnotí například úspěchy NDK nebo jak reportuje o tom, jak byly utraceny finance v NAKI atp. s ohledem na doporučení  z 20.11.2011, tak se to nedozvíte.  Zpráva České republiky tentokrát na webu vůbec není, (https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/2015-national-reports-digital-preservation).

Mimochodem, poslední pokus podat do EU zprávu o tom, co se u nás v oblasti digitalizace a ochrany digitálních dat v paměťových institucích děje, dopadl katastrofálně. Psali jsme o tom na tomto blogu zde: http://www.digitalpreservation.cz/2014/06/dlouhodoba-archivace-kulturnich-dat-v.html

Za pozornost stoji určitě Slovenská zpráva pana Kováčika,(http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/image/document/2015-50/sk_progress_report_2013-2015_12601.pdf)   kde je už například zmiňován relativně nový slovenský projekt archivace webu.

Dlouhodobá archivace digitálních dat ve skromných podmínkách

Snaha trvale ukládat digitální data se dnes netýká jen velkých národních paměťových institucí. Moc pěkná je ukázka přístupu malého, čistě na dobrovolné práci postaveného projektu v Kanadě.

Muzeum osmého husarského regimetu publikuje svůj Digital Preservation Plan (http://canada.pch.gc.ca/eng/1445516503920).  Veškerá jejich data se vejdou na pár CD  a 200 GB disk. Přesto jim stojí za to se nad dlouhodobou archivací zamýšlet a přistupovat k ní systematicky.

Mj. přemýšleli také o možnosti použít Archivematiku a budovat OAIS systém sami - ale i Archivematica jim přišla pro jejich data jako zbytečně velké dělo:

Archivematica was reviewed for this purpose, and found to be substantially too onerous (both in installation costs, and operational complexity) to be practical for any museum, save possibly the largest. No other OAIS-compliant applications were found to be as affordable as Archivematica, nor substantially simpler to operate.

úterý 1. března 2016

5D storage - pokračování

Ačkoli je technologie 5D storage známá od roku 1996 teprve v roce 2013 na Univerzitě v Southamptonu uskutečnili první pokusy s ukládáním a čtením dat (psali jsme zde).

Začátkem letošního roku proběhl po webu šum o téhle technologii znovu, především v souvislosti s prezentacemi této technologie v UNESCO a na konferenci SPIE v San Franciscu,  kde tvůrci hledají další zájemci a finance na další vývoj.