čtvrtek 21. dubna 2016

PREMIS publikoval novou revizi kontrolovaných slovníků pro dlouhodobou ochranu



Ediční výbor PREMIS publikoval novou revizi kontrolovaných slovníků pro metadata relevantní pro dlouhodobou ochranu digitálních dat. 
Slovníky jsou k nalezení jsou na stránce Kongresové knihovny:
http://id.loc.gov/preservationdescriptions/

Hlavní změnou je, že slovníky nyní odpovídají PREMIS verzi 3, kde se objevily nové metadatové elementy.
Takže pokud používáte PREMIS metadatové schéma, je dobré používat pro některé metadatové elementy výrazy z kontrolovaných slovníků. 

středa 20. dubna 2016

Archivace pomocí laserové tiskárny, papiru a QR kódu?

Po určité debatě přidávám odkaz na český projekt - kodek, který umí digitální data převést do 2D vizuálního kódu. Ten pak lze vytisknout na papír nebo film, a po naskenování znovu dekódovat.

http://ronja.twibright.com/optar/

Podobných věcí existuje víc, komerčně nabízená řešení obvykle využívají filmový materiál - jako například piql, o které jsme už kdysi psali i na tomto blogu.

OPTAR je velmi daleko od nějakého reálného archivačního nasazení, datová hustota toho média není moc velká (A4=200kb), ale je to pěkný příklad toho, kam všude může bádání o nových způsobech ukládání dat dojít - nejen k biologickému materiálu nebo krystalům křemíku, ale třeba i zpět k papíru, tiskárně a skeneru.

Katalog CNZ

Katalog CNZ se začíná plnit. Je to moc pěkný nápad. Porovnání všech systémů popsaných jako dlouhodobé digitální úložiště ukazuje, že OAIS u nás není pro nikoho problém:-) Zcela jistě tam ještě několik dalších komerčních systémů chybí - jako Sefira a jejich Obelisk nebo AIP Safe.

http://katalog.cnz.cz/products-comparison?compare_product_list=9%7C16%7C19%7C22%7C28

Kvalita informací v katalogu je zajištěna odbornou redakcí složenou z lidé z firem a zájmových sdružení, která by měla prý také dohlížet na spory.

pátek 15. dubna 2016

Workshop CNZ k ISO 16363

CNZ pořádá seminář k normě ISO 16363.

http://www.cnz.cz/2016/04/15/pozvanka-na-workshop-audit-a-certifikace-duveryhodnych-digitalnich-ulozist/

Trochu to vypadá, jako by se snad měl v ČR objevit někdo, kdo bude opravdu za úplatu poskytovat oficiální externí audit a certifikací podle této normy. V minulosti už dvě auditorské firmy zájem o tuto normy projevily (jak jsme psali zde http://www.digitalpreservation.cz/2014/01/certifikace-duveryhodnych-digitalnich.html) a na konferencích CNZ se objevovaly ve slidech obrázky jakýchsi certifikátů (např. pro systém Filenet apod. což je samozřejmě nesmysl, protože podle této normy nelze certifikovat SW, ale jeho konkrétní nasazení v konkrétním institucionálním prostředí). 

středa 13. dubna 2016

úterý 12. dubna 2016

Ohrožené nosiče audio a audiovizuálních dat

V jedné debatě na tohle téma se objevují odkazy na moc pěkné dokumenty.

Digitální knihovník nebo digitální kurátor?

Chtěl bych zde upozornit na zajímavou diplomovou práci o digitálním kurátorství od Michala Konečného.

https://is.muni.cz/th/426710/ff_m/Michal_Konecny_-_Kompetencni_model_a_kurikulum_digitalniho_kuratorstvi_-_Diplomova_prace_-_prilohy.pdf

Určitě bude užitečné, když diplomka vyvolá širší debatu o termínu digitální kurátorství u nás. Tento termín není v českém prostředí přijímám jednoznačně. Především asi proto, že řadu činností, které se pod digitální kurátorství zařazují, nikdo  v institucích ve skutečnosti systematicky nedělá. Také, mnohdy asi nejsou "digitální kurátoři" jedna jediná osoba. Digital curation je činnosti celého týmu lidí...

Nejde ale ani tak o nálepku, nakonec ten pojem pochází z cizího jazykového a institucionálního prostředí.  Ale pokud jde o obsah, tak si myslim, že by mělo smysl, aby navržený obsah studia našel svoje místo mezi VŠ programy.

Pěkná prezentace R. Římanové k tomuhle tématu dostupná na http://k21.fpf.slu.cz/wp-content/uploads/2012/02/%C5%98%C3%ADmanov%C3%A1-K21.pptx Ohledně posledních slidů s využívajících Google, mě hledání vychází jinak, ale zajímavější je asi trend....("digital librarian" počet výsledků 139 000, "digital curator" počet výsledků 48 900)

pátek 8. dubna 2016

UDFR - ukončení projektu

Stephen Abrams oznámil ukončení projektu UDFR, sémantického registru digitálních formátů, a doporučil komunitě používat nadále PRONOM. Takže další pokus o globální formátový registr máme za sebou.

Uvidíme, jestli uspěje skupina knihoven kolem projektu Digital preservation technical registry.

Seminář NFA v kině Ponrepo - Audiovisual Data: From Acquisition to Metadata 7.-8. April 2016

Moc pěkná akce proběhla tento týden ve čtvrtek a v pátek pod taktovkou NFA v kině Ponrepo.
Měl jsem možnost vidět jen páteční program. Zvlášť ranní část, moderovaná Matějem Strnadem, byla s ohledem na dlouhodobou archivaci digitálních dat velmi zajímavá.

Lars Gaustad z Norské národní knihovny patří ke zkušeným praktikům dlouhodobé archivace digitálních dat v Norské národní knihovně. Před lety měl na starosti digitalizaci a ukládání tištěných publikací knihovny a také webarchivaci. Před časem přešel do oddělení digitalizace a ukládání AV materiálu. Národní knihovna v Norsku podle jeho slov během příštího roku bude mít digitalizované všechny knihovní dokumenty. Asi to nebude jen díky neexistenci finančních problémů v Norsku, ale také díky systematické práci, dobrému managementu, DocWorks, a levné práci v Rumunsku (kde jim vyráběli metadata pro některé sbírky). V Ponrepu mluvil o kritériích pro výběr dlouhodobě udržitelného formátu pro AV data. Zajímavé byly jeho úvahy o udržitelnosti barevných prostorů RGB a technologiích multispektrálního skenování. (Viz nedávné pokusy s obrazem Mony Lisy)

Dva příspěvky byly věnovány zkušenostem s digitalizací a ukládáním AV dat v Deutsche Kinemathek. Panové z Berlína používají pro ukládání svých digitalizovaných dat služby Konrad ZUSE Institutu. Jejich rozpočet na digitalizaci a rozvoj systémů souvisejících s digitálními daty nejsou nijak obrovské, přesto se snaží svoje řešení mapovat na některé části OAIS. Pro správu digitálních dat používají komerční systém Adlib media management, který také naživo ukázali v akci. Asi by uvítali, kdyby více filmových archivů používalo tento systém, a mohli sdílet náklady na další vývoj, což se jim zčásti aspoň v Německu daří. Klíčovou částí jejich povídání byly také úvahy o modelování nákladů na ukládání a digitalizaci, což je téma, kterého se dotkl skoro každý prezentující.

Dobrý background k tomu poskytl Bohuš Získal z Cesnetu. Měl techničtější příspěvek o velikostech dat generovaných digitalizací filmového materiálu, a i pro laika jako já přehledně ukázal rozdíly mezi datovými nároky 2k a 4k videa a formáty DCP a DPX.

Jako vždy impresivní bylo povídání o digitalizačním projektu Slovenského filmového ústavu. Peter Csordás mluvil o tom, jak ve velmi krátké době rekonstruovali prostory starého kina, vytvořili pracoviště pro čištění a digitalizaci filmů a naskenovali přes 31000 AV děl, skoro 1000 slovenských filmů. Také mluvil o tom, jaké problémy mají při přenosu dat do archivu CDA. Jen jejich pracovní úložiště má 1PB kapacity, na projektu pracovalo a dále pracuje asi 50 lidi.  Projekt byl financovaný do roku 2015 částkou přes 20 milionů EUR z EU projektu v rámci OPIS osa II a jeho další provoz financuje v rámci povinné udržitelnosti slovenská vláda.

Poměrně ambiciózní projekt finského filmového archivu prezentoval Mikko Kutti (KAVI). Na PASIGu před pár týdny mluvil jeho kolega z CSC s podobným jménem, tak bylo zajímavé vidět teď jednoho z hlavních uživatelů služeb CSC v oblasti digitální archivace. KAVI ročně produkuje asi 320TB skenovaných dat v týmu asi 6 lidí, na straně CSC se o jejich data stará 7 inženýrů, což je služba, která stojí komplet kolem 200 000 EUR ročně. Výhoda pro KAVI - ani neví, jaké pásky se používají, natož aby se o ně museli starat. Exit strategy nemají, proč prý, když CSC je vládou financovaná instituce.

Elzbieta Wysocka mluvila z projektového hlediska o projektech Národního archivu v Polsku, kde také maximálně používají finance z EU projektů. Jejich problémy velmi připomínaly české prostředí - roubováním digitalizace v paměťové instituci na projekty oblasti podobné smart administration apod.

Zajímavý byl projekt prezentovaný Zsuzsou Zádori z archivu Open society university v Budapešti. Do sbírek univerzity se dostalo přes tři tisíce hodin dokumentárního filmového materiálu o průběhu konce komunistického režimu v Maďarsku mezi roky 1988-1996. Materiál na VHS a S-VHS kazetách postupně digitalizují, digitalizují for preservation, spíš než pro access, protože jim smlouva s dárcem neumožňuje videa zveřejnit mimo budovu. Snaží se alespoň co nejrychleji připravit online katalog tohoto materiálu. 

Michal Klodner mluvil o problematice analytického popisu v kontextu filmového archivu. Vůbec popisná metadata a kvalitní popis filmového materiálu jsou klíčové pro vyhledatelnost obsahu a jeho použitelnost pro badatele. Analytický popis, který známe v knihovním kontextu, má tady ještě další dimenze -  je časově závislý, resp. někdy také prostorově. Michal ukázal také několik příkladů popisu komplexnějších objektů, které obsahují více obrazovek, uspořádání projekcí v prostoru, kombinaci audiovizuálního díla s kontextem divadla apod. Tohle není jednoduché dobře popsat, a ještě těžší je takový obsah smysluplně archivovat. 

Ivan David vysvětlil jaké jsou v ČR právní mantinely činnosti archivů, resp. filmových archivů. 

Povídání Jiřího Franka o projektu národního agregátora metadat kulturních institucí mi velmi připomínalo povídání, která jsme slýchali v letech 2009-2010 o projektu národního portálu kultury. Například na konferenci AKM 2009: 

Eva Žáková představila základní funkce Národního portálu, mezi něž patří již zmíněná funkce národního agregátoru pro Europeanu. Dále by měl portál sloužit jako prostor pro prezentaci národního kulturního dědictví a v neposlední řadě napomáhá k naplnění strategie Smart Administration.

Komické je, že informace o tomto pokusu vybudovat národní kulturní portál, stále visí na webu MK ČR
http://www.mkcr.cz/cz/kulturni-program/informacni-kulturni-portal-czechiana--54579/

„Czechiana je zastřešujícím projektem konceptu eCulture, realizovaným v rámci Národní strategie digitalizace kulturního obsahu, připravovaným na Ministerstvu kultury ČR,“ přibližuje projekt Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU)...atd."

Doufejme, že za 7 let nebudeme na tomto blogu psát znovu o Czechianě jako o plánovaném, ale nikdy neuskutečněném snu.

Matěj Strnad, Bohuš Získal, Peter Csordás, Martin Koerber, Mikko Kutti, Lars Gaustad, Volkmar Ernst, Ponrepo, 8.4.2016


----

Audiovisual Data: From Acquisition to Metadata 7.-8. April 2016

I Block / 7. April 2016 / 14.00 – 18.00
Analog Data Record, Analog and Digital Registry
14.00 – 14.15 Welcome speech / Michal Bregant /NFA / CZ
14.15 – 14.30 Cultural Objects and Heritage - to preserve, to share, to describe; Role of the Ministry of Culture as the National Aggregator of Digitized Content/ Josef Praks / MKČR / CZ
14.30 – 14.45 Vinegar Syndrome / Michal Ďurovič / VŠCHT /CZ
14.45 – 15.00 The Transition from a Card Catalog to a Complex Collections    Management System / Katarína Gatialová / NM /CZ
15.00 – 15.30 Coffee Break
15.30 - 15.45 Eurofound and Digitization / Peter Csordás / SFÚ /SK
15.45 – 18.00 Discussion /Moderator: Michal Bregant /NFA /CZ

II Block / 8. April 2016 / 9.30 – 13.00
Digitization and Data
09.30 – 09.45 Choosing Format for the Long Term / Lars Gaustad / NB /NO
09.45 – 10.00 Status Quo and Future of Digital Archiving in the Deutsche Kinemathek / Volkmar Ernst / DK / DE
10.00– 10.15 Audiovisual Content - Even Bigger Data and Costs / Bohuš Získal / CESNET / CZ
10.15 – 10.30 Transfer from Analog to Digital Data, Digitization Instrumentation at Slovakia / Peter Csordás / SFÚ / SK
10.45 – 11.00 Coffee Break
11.00 – 11.15 Film Archive and Sustainability / Martin Koerber / DK / DE
11.15 – 11.30 Setting up a Digital Film Archive in KAVI / Mikko Kutti / KAVI / FI
11.30 – 13.00 Discussion /Moderator: Matěj Strnad /NFA /CZ
13.00 – 14.30 Lunch Break

III Block / 8. April 2016 / 14.30 – 18.00
Metadata and Long Term Preservation, Formats of Presentation
14.30 – 14.45 Registration of the Digitization Workflow and Archival Processes in Digital Repository of National Archive in Warsaw / Elzbieta Wysocka / RCFN / PL
14.45 – 15.00 Hungarian Regime Change Video Archive. Digitization and Processing of Black Box Foundation Videos 1988 – 1996 for LTP/ Zsuzsa Zádori / OSA / HU
15.00 – 15.30 Coffee Break
15.30 – 15.45 Analytical Description of Audiovisual Collections /Michal Klodner / NFA / CZ
15.45 – 16.00 Presentation of the Audiovisual Archival Materials from the Legal Point of View / Ivan David / KMVS / CZ
16.00 – 16.15 Role of sector and national aggregator in cultural heritage/ Jiří Frank / NM / CZ
16.15 – 16.30 Film Review ,,Filmový Přehled” / Jan Valter / NFA / CZ
16.30 – 17.45 Discussion /Moderator: Jiří Frank /NM /CZ
17.45 – 18.00 Closing Speech / Michal Bregant / NFA / CZ