Po prezentacích pánů z Národního digitálního archivu představily svoje projekty v oblasti elektronických dokumentů čtyři specializované archivy (UK, ČRO, ČTV, NFA)
Zdaleka nejzajímavější pro mě byly úvodní prezentace o stavu projektu NDA a Národním archivním portálu. Prezentace, které by měly zaznít v podobném rozsahu i na konferenci ISSS 2017 přístí týden přednesli pan Bernas (Současný stav a střednědobá perspektiva Národního digitálního archivu) a Stodůlka (Výběr archiválií prostřednictvím Národního archivního portálu) a doplnila je informace o nové verzi standardu NSESSS od pana Kunta (Informace o novele národního standardu elektronických systémů spisové služby)
Z prezentace pana Bernase jsme se mimo jiné dozvěděli, že v ostrém prostředí Národního digitálního archivu jsou dnes uložena data z 9 skartačních řízení (5 přejímek). Řešení NDA je složeno ze systému Archivematica a modulů vyvinutých kolem. Prezentace obsahovala i praktické reflexe z provozu NDA od roku 2015:
- Největším kamenem úrazu jsou SIP balíčky, jejich kvalita.
- Proto NDA poskytuje validátory SIP a PDF/A.
- V současnosti systémy NDA nejsou moc robustní a bude se na nich pracovat dále v projektu NDA II. Moduly vyvinuté vlastními silami NA budou dále upraveny dodavatelem.
- Byla zmíněna potřeba sladit aplikační rozhraní jednotlivých modulů, webové služby. Systém je záměrně budován z menších částí, aby se lépe udržoval, ale to předpokládá koordinaci rozhraní.
- Strojové rozhraní bude mít i modul přístup.
- V rámci NDA II budou vylepšeny možnosti autentizace.
- Skartační řízení - dlouhodobým cílem je zjednodušení procesů.
- Bezpečnost je pro NDA velmi důležitá, produkční systém je fyzicky oddělený, NDA je významný informační systémy ve smyslu zákona o kybernetické bezpečnosti, bude auditován z hlediska informační bezpečnosti (vedle ISO 16363 a dalších) .
- kolísavá kvalita SIPů, chyby
- chyby v zachycení struktury spisu a ve spisovém plánu, při tvorbě SIPu
- dokumenty předstírající něco, co nejsou (doc tváři se jako pdf/a)
- formální plnění - jen proto, aby tam něco bylo - například mimetype
- chybějící údaje od původce - které jistě původce zná (název, ičo)
- deklarace nepotřebných názvových prostorů
- NDA neposkytuje template pro SIP – vstupy jsou variabilní – možnosti plnění jsou velké, ale původci stejně dělají chyby
Archiv na národní úrovni, který chce působit jako důvěryhodný, by měl zcela transparentně komunikovat o svých postupech zajištění dlouhodobého uchovávání (a ne jen říct, že se něco někam migruje) a o tom, jak vypadá jeho AIP.
Přitom NDA tak trochu odrazuje zájemce z dalších archivů od budování vlastního digitálního archivu (tj. archivu s oprávněním ukládat digitální data ve smyslu zákona), říkají:
- nemá smysl budovat digitální archiv za každou cenu, z prestižních důvodu, jen proto, abychom ho měli!
- soustředit se raději na spisovou službu a uložit data v NDA
- postupy LTP vyzkoušet nejprve na digitalizátech
- teprve až když jsou zkušenosti přejit k digitální archivaci - menší riziko
http://digi.nacr.cz/?page_id=1728
OdpovědětVymazatprezentace jsou zde