čtvrtek 14. září 2017

Za Pasigem 2017, Oxford 11-13.9.

(slidy z prezentací budou dostupné na https://pasigoxford.figshare.com/)

Tohle jsou nesystematické poznámky a dojmy z Pasigu v Oxfordu. Trochu přitom přemýšlím nahlas a snažím se zaznamenat zajímavé příspěvky.
  • Lokalita – místo konání konference byla doslova koloniální (Oxford University Museum of Natural History, a hned za ním bylo Pitt Rivers Museum). Koloniální nádech pak měly i samotné příspěvky, kde dominovaly velmi výrazně příspěvky z USA a UK. Jako by dřívější tahouni digital preservation v EU usnuli….bohužel. Koloniální byla i forma podání příspěvků – žádné velké technikálie, trochu show…
  • Vendors – rozhodně pozoruhodná byla rozsáhlá účast sponzorů, poskytovatelů komerčních řešení pro digital preservation. Celkem 11 sponzorů velmi silně ovlivnilo program konference…(lightnig talks, vender demos, a uživatelské prezentace). Několik příspěvků, které se tvářily jako odborné, končilo dobrou zprávou, že si po problémech instituce pořídila profesionální SW a teď už je všechno v pořádku (příspěvky Eduardo del Valle, University of the Balearic Islands, Catherine Taylor, Waddesdon Manor a další…). 
  •  Audiance – více než polovina účastníků byla na Pasigu poprvé. Takže jim asi nevadilo poslouchat příspěvky během prvního dne (Introduction to DP, Standard and Models, Certification and validation). Zazněla také řada příspěvků institucí, které se začaly zabývat LTP teprve nedávno, a člověk si trochu připadal jako před deseti lety….(Josefien Schuurman, Netherlands Institute for Sound and Vision, Angeline Takawira, UN MICT, Behrang Mousavi, Dutch Institute for Architecture – HNI). Zvlášť příspěvek Josefien Schuurman z Holandska mě vyděsil, vypadá to, že Královská knihovna v Haagu jiným institucím moc nepomáhá a úroveň spolupráce mezi knihovnou a dalšími institucemi v Holandsku asi nebude nijak valná…a propos spolupráce
  •  Spolupráce – pořád opakované zaklínadlo, že LTP nelze dělat bez komunity a spolupráce. Tohle asi době funguje v USA, kde sítě jako DPN nebo LOCKSS (které se díky financím z Mellon foundation znovu probouzí k novému vývoji – viz příspěvek Art Pasquinelli, Stanford University Libraries) a možná v UK díky JISCu nebo DPC. 
  • Vědecká data – určitě stojí za to sledovat vývoj v projektu JISC RDSS ("Jisc Research Data Shared Services (RDSS) inititive" John Kaye, "Jisc RDSS use case: Arkivum/Archivematica" Matthew Addis, Arkivum & Justin Simpson, Artefactual) kde se děje něco dramatického v oblasti správy a uchovávání vědeckých dat. V pilotním projektu dodavatelé komerčních LTP (Arkivum, Preservica, Archivematica) a repozitářů (velká řada repozitářů) spolupracují s JISCem na vývoj komponent, která mají zajistit sdílené řešení pro LTP s využitím LTP systémů, které instituce již používají. Také další příspěvek byl o vědeckých datech, resp. velkých vědeckých datech, kde zdá se mají velké plány ("Long term data preservation meets the European Open Science Cloud" Jamie Shiers, CERN) a během příštího roku projdou ISO 16363 certifikací. 
  • Open source - Kde je Roda? U Artefactual jsem přestal věřit, že jde o „open source“ – je to jen business model. V oblasti LTP systémů (ne repozitářů už) neexistuje open source, ale spíš jen softwarová řešení, kde je kód veřejný – jak zaznělo, neexistuje žádná komunita, která by aktivně vyvíjela LOCKSS, u Archivematicy a Rody o tom mám také vážně pochybnosti. Něco jiného jsou asi konkrétní nástroje na identifikaci formátů a jejich validaci (jako jhove, droid, apache tikka apod) nebo různých částí infrastruktury (Fedora, duraspace apod) tam je asi zapojení komunity větší… 
  •  „Data together: Communities & institutions using decentralized technologies to make a better web" Matt Zumwalt, Protocol Labs, DataBindery – 100% pro!
  • "The Eclair Archive cinema heritage use case: Rising to the challenges of complex formats at large scale" Mathieu Giannecchini, Ymagis. LTP pro AV obsah (http://www.eclair.digital/)
  • https://github.com/artefactual/binder/blob/qa/0.8.x/README.md - další produkt Artefaktual využívající Archivematica Storage Service







Žádné komentáře:

Okomentovat